کاربرد انواع چیلد بیم

کاربرد انواع چیلد بیم

استفاده از خاصیت اندوکسیون شدید در نمونه اکتیو چیلدبیم‌ها، باعث حذف کامل فن در مقایسه با فن کوئل‌ها گردیده که این امر باعث حذف کامل صدا می‌گردد.

حدود 20 % هوای ورودی در این سیستم‌ها توسط هواساز تامین می‌گردد که پیشتر صداگیر شده و مابقی 80% توسط خاصیت اندوکسیونی (مکش) تولید شده توسط چیلدبیم، از محیط وارد چیلد بیم می‌گردد.

نوع دیگر چیلد بیم نوع Passive آن یا همان پانل‌های سقفی خنک کننده می‌باشند که جهت سرمایش از سقف از آن‌ها استفاده می‌گردد.

استفاده همزمان از خاصیت تابشی تاثیر بسزایی در افزایش چشمگیر راندمان کاری چیلدبیم‌ها خصوصا نوع Passive آن دارد.

در این نوع چیلدبیم، بدون دخالت فن، هوای گرم توسط جریان همرفت طبیعی به سمت بالا رفته و پس از برخورد به کوئل و سرد شدن بطور آزادانه و بدون کمک فن به سمت پایین حرکت کرده و هوای محیط را خنک می‌کند.

در هر واحد کوئل چیلدبیم از نوع Passive و Active – دمای آب بین 15  تا 17 درجه سانتیگراد توسط سیستم آبی به چیلدبیم پمپ می‌شود تا بتواند دمای هوای محیط را به حد مناسب برساند.

درجه حرارت آب گرم در نوع اکتیو چیلدبیم حدود 500 C می‌باشد که این امر امکان استفاده از انرژی خورشیدی جهت گرمایش در زمستان را فراهم می‌سازد.

عملکرد چیلد بیم‌های مدل Active

طرح اصلی این نوع از چیلدبیم‌ها به گونه ای است که هوای تازه با فشار دینامیکی وارد نازل‌های مخصوص تخلیه هوا شده و در نتیجه فشار استاتیکی که پایین تر است، سبب می‌شود هوای گرم از اتاق به سمت چیلد بیم‌ها کشیده شود.

در داخل لوله مسی چیلد بیم آب سرد جهت سرمایش عبور داده می‌شود که متشکل از فین‌های آلومینیومی‌ (کوئل) است، گرما از طریق آلومینیوم‌ها جذب شده و توسط آب سرد خنک می‌گردد. سپس گرمای محیط از طریق لوله مسی به مدار آب انتقال پیدا کرده و به یک واحد خنک کننده مرکزی برمی‌گردد. همچنین یک تابع حرارت می‌تواند لوله‌های مسی آب سرد را به آب گرم و در نتیجه تهویه گرمایش تبدیل نماید.

انواع چیلد بیم

عملکرد چیلدبیم‌های مدل Passive

هوای گرم داخل اتاق به علت دارا بودن چگالی کمتر همیشه روی سطح هوای سرد قرار دارد. آب سرد از طریق پرتو‌های سرد چیلد بیم می‌گذرد و هوای گرم بالای اتاق را خنک می‌سازد و در نتیجه هوای سرد به علت داشتن چگالی بیشتر به سمت پایین حرکت می‌کند ( پدیده Drop ) و این چرخه در شبانه روز ادامه پیدا می‌کند تا هوای محیط را مطلوب سازد.

نتیجه کلی اینکه این نوع چیلد بیم‌ها بدون داشتن فن و حتی ورودی هوای تازه (بهینه سازی مصرف انرژی) و همچنین بدون داشتن هیچ گونه سر و صدایی می‌توانند درجه حرارت محیط را کم سازند.

در یک فرآیند نورد سرد، لوله مسی با اتصال متالورژی به یک ورق آلومینیومی‌(Gills)  که انتقال انرژی را از سطح خنک به آب مدار را محیا می‌سازد، کارآمد گردیده و خوردگی گالوانیک بین پیوند متالورژی مس و آلومینیوم را غیرممکن کرده است.

گروه صنعتی شاهرخی

 
 

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن