اجزای VAV باکس ها

VAV باکس ها

نقش و اهمیت VAV BOX در سیستم های تهویه مطبوع:

اجزای VAV باکس ها

تهویه بخش قابل توجهی از هزینه های ساختمان را شامل می‌گردد. تحقیقات بعمل آمده در کشورهای پیشرفته نشانگر آن است که حدود 60 تا 70 درصد انرژی مصرفی ساختمان‌ها صرف تهویه و تبادل هوای ساختمان با محیط خارج می‌گردد.

لذا مناسبترین راه های بهینه سازی مصرف انرژی ساختمان‌ها استفاده از سیستم‌های نوین تهویه از جمله استفاده از سیستم‌های VAV می‌باشد.

این سیستم‌ها باعث می‌شوند که هر اتاق به میزان نیاز از حجم هوای تهویه برخوردار گردد.

کاهش حجم هوای ورودی به هر اتاق و تهویه بر حسب نیاز برای سرد یا گرم نمودن هوا باعث می‌گردد که حجم هوای خروجی از دستگاه‌ها کاهش یافته و در نتیجه هزینه‌های تهویه و مصرف انرژی به شکل چشمگیری کاهش یابد.

علاوه برکاهش هزینه‌ها، تنظیم دمای مطلوب در هر اتاق نیز امکان‌پذیر می‌گردد.

تحیقات و مطالعات نشان‌دهنده ارتباط مستقیم بین دمای مطلوب محل کار و عملکرد بهینه کارکنان می‌باشد که سیستم‌های VAV کمک قابل توجهی جهت ایجاد این شرایط مطلوب می‌کنند.

اجزای VAV باکس ها

 باکس فن ها شامل قسمت‌های زیر می باشند:

  1. دمپر ورودی هوای تازه از هواساز : این دمپر از یک VAV باکس تشکیل شده است که هوای تازه از هواساز را بر حسب نیاز به صورت متغییر وارد باکس می‌کند.
  2. فن : شامل یک یا دو فن می باشد که بنا بر اصول ساخت و شرایط کار، بر حسب فشار، دبی و صدای فن انتخاب و طراحی می‌گردد.
  3. مدارهای کنترلی : شامل تمامی مدارهای کنترلی اعم از ترانس‌ها، رله‌ها و غیره می‌باشد.
  4. محل هوای ورودی از اتاق : این محل جهت مکش هوای اتاق، بر حسب نیاز هر زمان، در نظر گرفته شده است بصورتی که مجموع حجم هوای ورودی از هواساز و حجم هوای ورودی از اتاق همواره ثابت باشد.
  5. دریچه بازدید باکس : جهت بازدید تمامی قطعات از جمله فن ،VAV باکس و اتصالات کنترلی از این دریچه استفاده می‌گردد.
  6. خروجی هوا : بخشی از گزینه های اضافی از قبیل هیتر برقی و صداگیر کانالی در این محل قابل نصب می‌باشند.

    اجزای VAV باکس فن ها

نحوه عملکرد vav باکس

در مکان‌هایی با حجم هوای زیاد و با ارتفاع نسبتاً بلند،VAV باکس فن‌ها با انتقال هوای گرم از مناطق بالا به پائین، کمک شایانی به بهینه سازی مصرف انرژی می‌نمایند. البته در صورت لزوم می‌توان از کویل حرارتی مکمل نیز استفاده نمود.

بالا رفتن میزان CO2 در هر فضایی باعث ایجاد رخوت و کسلی می‌گردد. این موضوع با ورود هوای تازه (Fresh Air) به محیط توسط VAV باکس جبران می‌گردد. برای ورود هوای تازه و همچنین گرم و سرد کردن محیط به صورت موازی روش‌های مختلفی وجود دارد. یکی از بهترین گزینه‌ها جهت بهینه کردن مصرف انرژی استفاده از VAV باکس‌ها می‌باشد که بخشی از VAV باکس فن ها را تشکیل می‌دهند.

نکته حائز اهمیت در ساخت این دستگاه‌ها استفاده از قطعات مکانیکی و الکتریکی است که طی سالیان متمادی توسط گروه صنعتی شاهرخی با رضایت کامل مورد استفاده قرار گرفته‌اند. برای مثال در ساخت انواع پرده هوا و غیره.

گروه صنعتی شاهرخی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن